Geri Dönüşüm Nedir

blog-image

Yeniden kullanılması için çeşitli işlemlerden geçen madde ve materyallerin işlenmesine geri dönüşüm denir. Dünyada kullanılan kaynakların tükenme boyutuna gelmesinden dolayı geri dönüşüm ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Son zamanlarda özellikle kısa ya da tek kullanımlık malzemeler geri dönüşüme uygun olarak imal edilmektedir. Kaynakların tükenmesini önlemenin yanında doğaya atılan atıkların azalmasında da büyük önem taşımaktadır. Her madde doğada çözümlenir fakat kendiliğinden çözümlenmesi uzun zaman almaktadır ve bu durum doğanın hızla kirlenmesine sebep olmaktadır. Geri dönüşüm, çevresel faktörlerin yanında ülke ekonomisine de büyük büyük oranda katkı sağlamaktadır.

Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Geri dönüşüm, bu alanda kurulan özel tesislerde yapılmaktadır. Bu işlemler yapılırken birkaç aşamadan geçmektedir. Öncelikle atıklar yine bu iş için hazırlanan alanda toplanır. Toplanan atıklar kendi içlerinde ayrıştırılır. Ayrıştırılma sırasında cam, metal, plastik ve kâğıt sınıflandırılması yapılır. Sınıflandırmanın ardından işlevselliklerine göre çeşitli fiziksel ve kimyasal değişimlerden geçirilerek kullanıma hazır hale getirilir. Takibinde tekrar kullanılmak üzere halka arz edilir.

Geri Dönüştürülebilen Maddeler Nelerdir?

Bazı atıklar doğada çözülmesi uzun zaman alan ve çevreye zararlı atıklar şeklinde nitelenirken bazı atıklar toprağa mineral ve verim katkısı sağlamaktadır. Bundan dolayı her atık geri dönüşüme konu olmamaktadır. Geri dönüştürülebilen atıklar cam, kimyasal atıklar, kâğıt, alüminyum, plastik, pil, motor yağı, organik atık, akümülatörler, beton, elektronik malzemeler, tekstil ürünleri, demir, ahşap ve metaller kabul edilmektedir

Çok Yakında Mobil Uygulamalarımız Yayında!

Kısa süre içerisinde Android ve İOS Uygulamalarımız yayında olacaktır.