Binanın Enerji Sınıfını Yükseltme

blog-image

Yapılacak olan binalarda enerji sınıfı kimlik bilgisi, en düşük olarak C sınıfı belirleniyor. Bu yapıların enerji sınıfları belirlendikten sonra mutlaka C sınıfı enerji sınıfına göre inşa edilmesi gerekiyor. Binanın C sınıfına uygun olmayacak şekilde inşa edilmesi halinde, otomatik olarak iskan ruhsatı alınamamasına neden oluyor.

Mevcut Binalarda Enerji Sınıfı Yükseltme

Mevcut olan binalarda ise enerji sınıfları için net bir asgari sınıflandırması bulunmamaktadır. Mevcut binalarda ısıtma soğutma, pencerelerin yalıtım sistemleri, aydınlatma verimliliği gibi parametrelere göre belli olarak A ile G sınıfı arasında enerji kimliği alınabiliyor. Peki, binanın enerji sınıfını yükseltebilmek adına neler yapılabilir? 

Eğer mevcut olan bir binada enerji sınıfı yükseltmesi yapılmak isteniyorsa mutlaka bazı tadilat işlemlerinin yapılması gerekiyor. Örnek vermek gerekirse; binanın dış yalıtımı, güneş panelleri, ısıtma ve soğutma sistemlerinde değişiklikler, diğer verimli alanlar gibi atılımlar yaptırılarak binanın enerji sınıfı yükseltilebiliyor. Fakat bu yükseltme işlemleri yapılırken, binanın mevcut yapısı göz önünde bulundurularak hesaplanması gerekiyor. Hesaplar yapıldıktan sonra binanın mevcut enerji bilgisi, yükseltilebilir.

Ayrıca binada kullanılacak olan beyaz eşyalar, split klimalar, lüks televizyonlar ve diğer kullanım farklılıklarının tümü, binanın enerji sınıfını yükseltme için kullanılamıyor. Bu kurallar göz önünde bulundurulup, gerekli tadilatlar yapıldıktan sonra binadaki mevcut olan enerji sınıfı yükseltilebilir. Yeni olarak yapılacak binalarda enerji, gerekli kurallara uyulduğu halde rahatça en üst seviyede yapılabilir.

Çok Yakında Mobil Uygulamalarımız Yayında!

Kısa süre içerisinde Android ve İOS Uygulamalarımız yayında olacaktır.