Derz Nedir Nasıl Yapılır

blog-image

Derz ile alakalı olarak merak edilen pek çok soru bulunmaktadır. Bunlardan biri de derz nasıl yapılır sorusunun cevabıdır. Derz yapım işleminde iki aşama bulunmaktadır. Bu aşamaların ilki derz yapım öncesi yapılacaklardır. 

 - Fayans yapıştırma işlemi gerçekleştirilmeden önce fayans yapıştırılacak olan yüzeyin şapının düzgün atılması önemlidir.

 -1 torba fayans yapıştırıcısı 25 kg ağırlıkta olup 4m²’lik yüzeyde yapıştırma işleminin gerçekleştirilmesine yetecek miktardadır. Yapıştırma işlemi yapılacak olan zeminin şapının düzgün olması bu durumu etkileyen en önemli unsurdur.

 - 1 torba fayans yapıştırıcısının içine 6 ve ya 6,5 lt su ilave edilerek karıştırılır. Topak kalmayacak şekilde karıştırılan yapıştırıcı 15 dakika kadar bekletilir.

  Derz Yapım Aşaması

 - Fayans aralarına genellikle 3 mm derz artısı konulur. Fakat bunu kendiniz de kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Derzi satın alırken ürünün kaç mm lik boşluk için ideal olduğunu kesinlikle sormalısınız.

 - İlk tercihiniz ise silikonlu flex derzler olmalıdır.

 - Kullanacağınız derzi dilerseniz yoğurt kıvamında da hazırlayabilirsiniz.

 - Sonrasında hazırlamış olduğunuz derzi yer karolarının üstüne dökün.

 - Döktüğünüz derz harcını, kauçuk bir silecek/derz malası yardımıyla derzlerin arasında hiç boşluk kalmayacak şekilde uygulamalısınız.

 - Derz uygulaması tamamlandıktan en az 15 dakika sonra nemli bir bez/sünger kullanılarak fayansın üzeri temizlenir. Derz artıklarının temizlenmesi uygulamanın sorunsuz bir şekilde tamamlanması açısından önemlidir. Böylelikle derz yapım uygulaması başarılı bir şekilde tamamlanmış olacaktır.

Çok Yakında Mobil Uygulamalarımız Yayında!

Kısa süre içerisinde Android ve İOS Uygulamalarımız yayında olacaktır.