İmar Affı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

blog-image

Yaklaşık olarak 13 milyon kadar yapıyı ilgilendiren imar affı konusunda yapılan başvurular sürüyor. Bakanlık nezdinde lisanslı kurumlar ya da e-devlet üzerinden işlem yapılabilmektedir. İmar affından yararlanmak isteyen birçok insan şimdiden gerekli koşulları yerine getirmek için evrakları hazırlamayı söylüyor. Başvurular düzenli olarak işlem yapıldıktan sonra -devlet üzerinden de takip edilebilmektedir. Bu sayede sürecin nasıl gittiğine dair detaylı bilgi alınabilir.

 

 İmar Affı İçin Gerekli Evraklar

 

 Milyonlarca yapı adına imar affı konusunda gerekli olan evrakların eksiksiz hazırlanması gerekmektedir. Bu konuda kişilerin imar affı için gerekli evraklar geçen süreç bitmeden işlemleri ele alması büyük öneme sahiptir.

 - E-devlet şifresi

 - Cep telefon numarası

 - E-posta adresi

 - Beyanı gerçekleştirilecek yapının adresi

 - Tapusu bulunan yapılar adına ada ve parsel bilgileri

 - Yapı üzerinde bulunan konut ve işyeri sayıları

 - İşyerlerinin ve konutların ayrı ayrı toplamdaki alanları (m2)

 - Yapı sınıfı

 - Yapıyı gösteren birer adet fotoğraf

 Gerekli olan bütün evraklar eksiksiz şekilde hazırlanmalı ve başvuru gerçekleştirilmelidir.

 

 İmar Affı İçin Başvuru

 

İmar affı konusunda hazırlanan evrakların ardından, ‘Yapı kayıt başvuru formu’ belgesi üzerinden başvuruların tamamlanması gerekmektedir. Mutlaka yapı sahibinin kimlik bilgileri ile yapı hakkındaki detaylı bilgiler başvuru formunda eksiksiz şekilde yazılmalıdır. Böylece süreç çok daha kısa süre içerisinde ve doğru şekilde tamamlanabilir. Ayrıca arsa büyüklüğü ve arsanın emlak vergisi rayiç değeri gelir İdaresi Başkanlığı tarafından öğrenerek beyan edilmektedir.

Çok Yakında Mobil Uygulamalarımız Yayında!

Kısa süre içerisinde Android ve İOS Uygulamalarımız yayında olacaktır.